About Us
The association started working at the beginning of 2016 as an informal platform for information exchange and networking of business women from Bosnia and Herzegovina who live and work in Austria. After a little more than a year of work and socializing, we decided to give our work and group of extraordinary women a formal form. The association “Business Women of Bosnia and Herzegovina” was registered in September 2017.
The association’s vision is to strengthen the position and promotion of business women entrepreneurs in Austria and Bosnia and Herzegovina, support businesswomen in their development and growth, and networking. The main focus of the association is the empowerment of our members through the promotion of their businesses, products, series of presentations, workshops, talks – simply connecting at all levels. Also, through partnership with associations and entrepreneurs from BiH, we want to promote BiH female entrepreneurship and open the door to the market in Austria.
The main focus of the association is the empowerment of our members through the promotion of their businesses, products and services.
We achieve our goals through workshops, thematic presentations and discussions. Through partnership with associations and entrepreneurs from BiH, we want to promote BiH female entrepreneurship and open the door to the market in Austria. We achieve our goals through workshops, thematic presentations and discussions, and by organizing and participating in bazaars in order to promote women’s entrepreneurship.
If you want to join the association, please contact us by e-mail at business.women.bh@gmail.com.
We want to be an association that will help you achieve your goals more easily.
Our Members
Nadina Gradaščević
Hanita Veljan
Nakon završetka fakulteta je počela raditi 2011. godine kao pripravnik kod PHH Attorneys at Law/PHH Rechtsanwälte sa specijalizacijom na porodično pravo, rješavanje sporova privatnih kao i trgovačkih društva kao i vodstvom sporova. U međuvremenu je položila pravosudni ispit, završila dodatnu specijalizaciju za Collaborative Law i radi kod PHH kao Counsel.
U svojoj specijalizaciji je pisala poglavlje u knjizi “Scheidungsrecht” kao i „Vorläufiger Rechtsschutz“ od izdavačke kuće WEKA (na temu prava djece) i mnoštvo članka za razne publikacije (zadnji o osobnim pravima djece u internetu). Držala je predavanja na Comenius University Bratislava kao i na Rīga Stradiņš University kao i na raznim seminarima i konferencijama u Beču te sudjeluje kao expert assessor na IBA-VIAC CDRC Vienna Mediation and Negotiation Competition.
Zbog veza sa domovinom bitno joj je da pomogne djeci koja su kao ona migrirali u Austriju ili imaju korijene van Austrije.
Pomagala je u JU “Osma Osnovna Škola” u Sarajevu kao volonter a radi volonterski kao ambasadorica integracije Zusammen:Österreich. Sa tim radom želi da inspiriše djecu i da njima pokažem da mogu biti uspješni iz koje god su zemlje, koja je njima god boja kože, ili rod.
Članicom Business Women of Bosnia and Herzegovina je postala jer je inspirira biti dio networks sa ženama koje su uspješne i uporne a dodatno ih veže porijeklo iz BiH. Naravno želi da njena profesija pomogne članicama i osobama u uzajamnoj saradnji. Uvjerena je da smo sa tim networkom svi na dobitku.
M +43 676 852911203
Lejla Pašić-Muradić
Vlastitu ordinaciju je otvorila primarno iz inata da dokaže da i mi žene možemo biti i dobre menadžerice i šefice, a prije svega dobre doktorice
Nakon studija u Beču, vratila se u BiH, dole specijalizira, radi kao specijalista i krajem 2016 god. dobiva ponudu za posao u Beču, koji je i prihvatila. Nakon nekog vremena se rodila ideja o otvaranju vlastite ordinacije i tako polako počinje njena priča.
Prvo samo kao oftalmološka ordinacija, a da bih riješila probleme sa kapcima, ulazi u priču o estetici, uljepšavanju te ta priča ide dalje i kontinuirano raste.
Kroz to vrijeme i kroz udruženje gdje sam članica od početka upoznajem divne, hrabre, vrijedne i fascinantne žene. Raduje je rast BWBH udruženja. Od umrežavanja do prijateljstva, od podrške do novih poznanica, razmjene znanja – za svaku ženu ima ponešto.
Lejla Husić
Više o tome može se saznati na web stranici:
https://linguafrancawien.com
i Facebook stranici:
https://www.facebook.com/linguafrancawien/.
Emina Eppensteiner
U svome radu spaja umjetničke, pedagoške i znanstvene spoznaje te iskustva i vještine koje nas podučavaju tome kako svjesnije živjeti, uspješnije komunicirati i (p)ostati fleksibilan u rješavanju životnih zadaća!
Smatra da je Business Women of Bosnia and Herzegovina sjajna prilika da se međusobno pomažemo, povezujemo, podržavamo, inspirišemo, družimo.. Kao što slogan udruženja kaže: “Rastimo zajedno!”
Mirela Nežić
Prije nego je odlučila postati članica Business Women of Bosnia and Herzegovina pratila je rad udruženja neko vrijeme preko Facebook-a a 2018., uplatila članarinu i s prijateljicom otišla na redovni mjesečni sastanak kada je i sama postala članica. Redovna je na eventima gdje je primljena zaista srdačno i toplo. Zbog svega toga pozitivnoga iskustva i zbog puno toga što se riječima ne može opisati (već se mora osjetiti) najsrdačnije svakoj ženi preporuča da se učlani u udruženje.
Dženeta Schitton
Vlasnica je fashion&lifestyle bloga glowhunters gdje osim lifestyle tema, obradjuje i teme vezane za marketing i digitalni brending. Također je i kreatorica edukativnih sadržaja na društvenim mrežama, posvećenih mladim profesionalcima i studentima te su-osnivačica high tech startupa na području finansija i umjetne inteligencije. U udruženje se učlanila sa željom da se što više poveže sa poslovnim ženama iz Bosne i Hercegovine i Balkana, kako bi razmijenile iskustva kroz druženja i saradnje.
Vildana Hrnjić
Azra Dedić-Schwaiger
Razlog uključenja u Udruženje je bio impulsivna podrška hrabrim ženama koje su odlučile realizovati odličnu ideju uvezivanja poslovnih žena iz njene matične države. Željela je upoznati i razmijeniti iskustva sa ženama koje su u istoj ili sličnoj situaciji. Međutim, ispostavilo se da je vrlo malo žena koje imaju svoj vlastiti biznis, tako da je i njen fokus motivacija žena da se odluče na taj veliki korak i postanu same svoje šefice.
Sabina Halilović
Melika Osmić-Sahab
Posjeduje široko radno iskustvo iz različitih domena od međunarodnih institucija preko financija do edukativnih institucija. Više informacija o njoj je dostupno na LinkedIn profilu. Želi svoje znanje podijeliti s dragim članicama BWBH udruženja. Njezin kontakt e-mail je melika.osmic@yahoo.com.
Pridružila je se udruženju ove godine sa željom da razmjenjuje iskustva i općenito korisne informacije a, posebno za jednu jedinu našu domovinu. Melika je zainteresovana za projekte pomaganja BiH i prezentaciju naše kulture/gastronomije/proizvoda/firmi u Austriji.
Mirjana Miljanovic
U sklopu praktične nastave za vrijeme studiranja, radila sam u Siemens-u AG Austrija. Bila sam zadužena za testiranje i implementaciju na raznim informatičkim projektima (web i ostale aplikacije).
Tijekom studiranja, kao iskusni student informatike bila sam aganžovanja i u socijalnim projektima. Radila sam kao mentor na pilot-projektu „big.sister-first.step” (WIT, TU Beč), gdje sam svoja iskustva stečena kroz studiranje podijelila sa TU studenticama prvog semestra studija.
Također sam bila angažirana u okviru jednog internacionalnog projekta u United Nation Vienna kao asistent projetka. Tijekom rada na ovom projektu naučila sam nešto više o administativnim poslovima u sklopu Human Resource Management-u, te mi je ovo iskustvo bilo od velike koristi u mojoj karijeri.
Iz velikog interesa prema fotografiji, 2017 sam završila 2-godišnju školu fotografije („Fotoschule Wien“). Stekla sam nove vještine vladanja fotografijom te primijenila iste na web aplikacije zbog čega sam dobila pohvalu i nove angažmane.
Posljednjih 7 godina sam zaposlena na radnom mjestu „Quality Assurance“ u jednoj od poznatih izdavački kuća u Beču. Odgovorna sam za kvalitetu online novinskih izdanja i specijaliziranih knjiga iz oblasti Prava.
Učlanila sa se u BWBH udruženje zbog razmjene iskustva iz sličnih oblasti kao i prilici da mogu dati podršku mladim ženama u području informatiče znanosti, netzwerk i druženje.
Marijana Klapić
Izuzetno ponosna na svoj projekat žena387 women empowerement zajednica budućnosti koja okuplja žene svih životnih stavova i opredjeljenja. Uz pomoć tema ličnog i profesionalnog razvoja stvaramo okruženje koje će biti podržavajuće za svaku njenu članicu.Mjesto gdje razvijamo žensku energiju i kreiramo sjajne životne priče,osvještavamo svoje snage .
Moto ovog projekta je “Niko nije TI, i to je tvoja supermoć!”
Amela Krassnitzer
Selma Žoljić-Beglerović
Iako već šest godina živi i radi u Grazu, aktivno djeluje u Bosni i Hercegovini kroz rad u Udruženju „Ruku na srce“, čiji je i suosnivač. Udruženje ima za misiju olakšati svakodnevnicu marginaliziranim skupinama društva, a posljednjih nekoliko godina fokus djelovanja stavljen je na obrazovanje i usavršavanje mališana koji dolaze iz porodica u stanju socijalne potrebe.
Kroz članstvo u Udruženju BWBH želi proširiti svoju mrežu poznanstava i biti inspirisana uspješnim pričama ostalih članica. Cilj joj je usavršiti svoje poslovne vještine, te otvoriti vrata ka novim poslovnim poduhvatima i projektima. Ukoliko pri tome njena dosadašnja iskustva doprinesu radu Udruženja i pomognu nekome na putu dobra, zadovoljstvo će time biti jos veće.
Alisa Isaković
U maju 2017 godine se preselila u Steyr u gornjoj Austriji i počela raditi za Firmu Bitter, koja je inžinjerski biro za automobilsku industriju.
2021 godine dobija priliku za ulazak u prodajni tim u istoj firmi, gdje djeluje i sada. Popratno je i na školovanju za projektni menadžment i vodi novi projekat u prodaji.
S obzirom na veliku znatiželju, koja je jedna od bitnih značajki njenog karaktera, raduje se djelovanju u BWBH udruženju.
Danijela Jokić Vaislay
Provela je više od osam godina u Indiji, u Delhiju. Njeni savjeti za osobni rast i razvoj i uspjeh, na našem i engleskom jeziku, objavljeni su u magazinima COSMOPOLITAN, SENSA, LJEPOTA I ZDRAVLJE i brojnim drugim. Pomaže ljudima da ostvare svoje životne i poslovne ciljeve individualnim i grupnim online coachingom, motivacijskim govorima i radionicama.
Više o Danijeli možete pročitati na njenoj web stranici www.danijelajokicvaislay.com
Ida Protuger
Od 2015. godine živi u Beču gdje prolazi trogodišnju obuku u Institutu “Kepos”, gdje se sertificira za life i business coaching. Sada ima privatnu praksu i više od 1.000 sati iskustva u individualnom koučingu i brojne obuke, uglavnom za expat zajednicu u Austriji.
Njena profesionalna osnova je humanistička psihologija koja se fokusira na pozitivni ljudski potencijal. Glavni fokus u individualnom couchingu joj je tema rezilijentnost (otpornost) ili kako se lakše spraviti sa stresom i životnim izazovima. U poslovnom kontekstu, glavne radionice su joj: Otporne organizacije, Emocionalna inteligencija kao konkurentska prednost u 21. veku, Razvoj humanih vještina, Efikasna komunikacija, Rešavanje konflikta, Medijski trening (public speaking i spremanje za intervjua i nastupe u medijima).
Govori makedonski, bosanski/sprski/hrvatski, engleski i njemački. Više o njenim uslugama možete pronaći na www.idaprotuger.com
Enisa Lišnjić
Hobi joj je fotografija, ali uživa u svim oblicima umjetnosti, posebno u muzici. Volontira duži niz godina u različitim organizacijama, a trenutno je Senior Scholar i volonter u BH Futures Fondaciji. Volim da uči nove stvari, da se druži i upoznaje nove ljude. Zbog toga je postala dio Fondacije, koja joj svakodnevno pruža razne prilike za to.
Kada je čula za BWBH odmah je uočila sličnosti sa Fondacijom: prijateljski odnos članica, sklonost ka vrijednom radu i težnja ka izvrnosti. Kao studentica u polju koji društvo još uvijek dijelom smatra muškim, želi da se okruži ženama koje razbijaju te stereotipe i pokazuju da je sve moguće kada to dovoljno želimo. Zbog toga se jako raduje što ima priliku da upozna takve žene i da bude dio ove porodice.
Habiba Ačkar
Pored svakodnevnih obaveza, slobodno vrijeme provodi usavršavajući mnogobrojne software za 2D i 3D modeling, učeći strane jezike, upoznavajući svijet, fotkanjem, slikanjem, kao i čitanjem. Raduje je mogućnost saradnje i sa BWBH pa se nada da će njen angažman doprinijeti i ovom Udruženju.
Lejla Ćehić
Njena prva i najveća ljubav je muzika, tako da u velikoj mjeri uživa u sviranju klavira i pjevanju.
U toku srednje škole javila se potreba za pomaganjem drugima i onima kojima je pomoć potrebna, tako da se već 5 godina bavi volontiranjem i aktivizmom, sa posebnim fokusom na prava mladih. Potreba za učenjem i razvijanjem svojih vještina je dovela do BH Futures Fondacije, uz pomoć koje je dobila nebrojno mnogo prilika da uči i raste, pa je tako dovela i do BWBH.
S obzirom na njen afinitet prema marketingu i društvenim mrežama, ogromnu joj radost pruža što upravo uz pomoć BWBH može dodatno razvijati svoje vještine. Uz zdravo i pozitivno okruženje dobija veću motivaciju za rad, a definitivno je rad sa uspješnim i kreativnim ženama vjetar u leđa da daje sve od sebe.
Vanja Beukelman Pavlović
Majka troje djece i baka dvoje unučadi.
U našoj zemlji je stekla diplome prosvjetnog radnika: nastavnik našeg jezika i književnosti i nastavnik predškolskog vaspitanja. Kada je 1992. napustila Bosnu, živjela je u Sloveniji 2,5 godine gdje je radila kao prosvjetni radnik i bila direktor izbjegličke Osnovne škole u Jesenicama. U Holandiji je stekla diplome: Life Coach i Kognitivni Terapeut, čime se i danas bavi. Od 2014. godine je stalna kolumnistica i stručna saradnica Sretna Žena Magazina. Od septembra 2016. godine je nastavnik hrvatskog jezika na Holandskoj Poslovnoj Akademiji (NHA).
Kao kulturno -socijalni poduzetnik svoja dosadašnja znanja i iskustva koristi u idejama i projektima koje organizuje u Holandiji. Osnivač je projekta “Tafelverhalen” (Priče za stolom), gdje je davala podijum običnim i neobičnim ljudima i njihovim ličnim pričama kao i mladim talentima. Jedna je od autora knjige na holandskom “ Achter ons masker” ( Iza naših maski), gdje su za istoriju zabilježeni lični doživljaji u vrijeme Corone. Trenutno ima svoj novom projekat “Rozenburgse mozaiëkroman”, gdje radi na nematerijalnoj ostavštini Rozenburga, dio Rotterdamske luke, na rubu Sjevernog mora, koji se bori za svoj identitet. Za te ideje i projekte je u februaru 2021. nagrađena titulom ‘Heroj Regija’ u Rotterdamu.
Učlanila se u BWBH udruženje zbog razmjene iskustva, druženja, kao i prilici da može motivisati i dati podršku ženama, svih životnih dobi, koje žele da bolje spoznaju svoje talente i ostvare svoje snove. Jer svi imamo talent za ostvarivanje svojih snova, za napredak i uspjehe i naravno za to nikada nije kasno!
Vanja Beukelman Pavlović
Majka troje djece i baka dvoje unučadi.
U našoj zemlji je stekla diplome prosvjetnog radnika: nastavnik našeg jezika i književnosti i nastavnik predškolskog vaspitanja. Kada je 1992. napustila Bosnu, živjela je u Sloveniji 2,5 godine gdje je radila kao prosvjetni radnik i bila direktor izbjegličke Osnovne škole u Jesenicama. U Holandiji je stekla diplome: Life Coach i Kognitivni Terapeut, čime se i danas bavi. Od 2014. godine je stalna kolumnistica i stručna saradnica Sretna Žena Magazina. Od septembra 2016. godine je nastavnik hrvatskog jezika na Holandskoj Poslovnoj Akademiji (NHA).
Kao kulturno -socijalni poduzetnik svoja dosadašnja znanja i iskustva koristi u idejama i projektima koje organizuje u Holandiji. Osnivač je projekta “Tafelverhalen” (Priče za stolom), gdje je davala podijum običnim i neobičnim ljudima i njihovim ličnim pričama kao i mladim talentima. Jedna je od autora knjige na holandskom “ Achter ons masker” ( Iza naših maski), gdje su za istoriju zabilježeni lični doživljaji u vrijeme Corone. Trenutno ima svoj novom projekat “Rozenburgse mozaiëkroman”, gdje radi na nematerijalnoj ostavštini Rozenburga, dio Rotterdamske luke, na rubu Sjevernog mora, koji se bori za svoj identitet. Za te ideje i projekte je u februaru 2021. nagrađena titulom ‘Heroj Regija’ u Rotterdamu.
Učlanila se u BWBH udruženje zbog razmjene iskustva, druženja, kao i prilici da može motivisati i dati podršku ženama, svih životnih dobi, koje žele da bolje spoznaju svoje talente i ostvare svoje snove. Jer svi imamo talent za ostvarivanje svojih snova, za napredak i uspjehe i naravno za to nikada nije kasno!
Lejla Kameric
Po profesiji je IT inžinjer sa master of science diplomom iz ekonomije.
Gotovo čitavu karijeru provela je u bankarstvu u Sarajevu kao IT ekspert da bi 2018. godine odlučila da karijeru nastavi u Beču u istom poslovnom području.
Nakon uspješnog izlječenja kćerke od malignog oboljenja prije 17 godina, odlučila je da svo svoje slobodno vrijeme iskoristi na način da pomogne malim pacijentima oboljelim od raka i njihovim familijama da dobiju što bolju njegu i pomoć. Tako se prilljučila udruženju Srce za djecu oboljelu od raka te uskoro postala predsjednica istog.
Udruženje se bavi pomoći djeci oboljeloj od raka i njihovim porodicama tokom i nakon liječenja, evo samo nekoliko uspjeha na koje je ponosna: izgradjena Roditeljska kuća u Sarajevu, rehabilitacija za svu izliječenu djecu i njihove familije svake godine, pomoć pri resocijalizaciji po povratku u matične sredine, psiho-socijalna podrška i pomoć tokom i nakon liječenja, lobiranje za bolje uslove liječenja, bolovanja, praćenja kasnih posljedica, nabavka deficitarnih lijekova, edukacija i osnaživanje medicinskog osoblja te edukacija i osnaživanje mladih liječenih od raka.
Vec 10 godina je članica upravnog odbora Evropskog ogranka saveza udruženja roditelja djece oboljele od karcinoma (CCI Europe) gdje je dobila priliku da aktivno zagovara za smanjenje razlika u standardima liječenja izmedju istočne i zapadne Evrope. Zagovaranje u Parlamentu Evrope, sa odgovornim MEP-ovima, zagovaranje za osiguranje sredstava za projekte kojima je cilj smanjenje razlika, aktivno sudjelovanje u projektima koji se tiču poboljšanja uslova liječenja i njege u zemljama istočne Evrope samo su neke od aktivnosti u kojima je učestvovala.
Životna misija joj je da sva djeca, bez obzira odakle dolaze, imaju isto pravo na liječenje.
Alisa Kapic
She is a member of Phi Theta Kappa National Honor Society, Phi Beta Lambda, was on Dean’s list and received Christian Brothers University Bob Stephenson’s top scholar award in 1996. She was also in the National Association of intercollegiate athletics All-American. She volunteered for different charitable organizations (International Children’s Heart Foundation and Catholic Charity Refugee Program). She was named Area Director of the year at IWG in 2009.